shermarcusbarn
shermarcusbarn shermarcusbarn
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds. Write the price as a unit rate.

Respuesta :

Helpmestudy123 Helpmestudy123
  • 12-01-2017
1, 080.....sorry if it's wrong
Answer Link
ivanantwidnokr45 ivanantwidnokr45
  • 18-11-2020

Answer:

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

y=8x-2 y=8x+2 I don’t understand please help
explain the usefulness of plants​
Given this equation... 4x - 1 6 --------- = ----- 3x + 7 5 What is the value of x in this proportion?
A regular hexagon is shown. Select all of the transformations that carry the hexagon onto itself.
Which of the following are propositions? Give the truth value of each proposition. (a) What time is dinner? (b) It is not the case that π is not a ratio
40 24 Solve for x. 60 X x = [?] Enter the number that belongs in the green box.
Area Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company Equations with 11.2 Rational Numbers ? LESSON ESSENTIAL QUESTION Solving an Equation that Involves Fractions T
5. What type of intermolecular force gives water many of its characteristics? hydrogen bonding Oion-dipole forces O dipole-dipole forces dispersion forces
Which angle number represents an angle vertical to < LRK
(Factoring Algebraic Expressions LC) Rewrite 8a + 32ab using a common factor. A: 8ab(1 + 32ab) B: 8ab(0 + 4) C: 8a(1 + 4b) D: 8a(0 + 4b)