FoxycoolsXxx FoxycoolsXxx
  • 11-12-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2.25
pounds of grapes is
$6.75. The cost of 5
pounds of grapes is
$15. Find the slope in
dollars per pound.

Respuesta :

zhengken000 zhengken000
  • 11-12-2021

Answer:

Hope this helps! <3

Step-by-step explanation:

The slope or increase in cost per pound is 3. (1 pound of grapes costs $3)

Answer Link

Otras preguntas

4) PART B: Which quote from the text best supports the answer to Part A? O A. "He fired at the archduke's head and must have been well instructed, for he appar
Write a Lewis structure that obeys the octet rule for OCS and assign formal charges to each atom.Which one of the following exhibits dipole-dipole attraction b
Find the density of the box in 1 of it has a mass of 20 g
scale factor of an angle that has 24cm and 12cm to an angle 4.8cm to 2.4cm
Question Which function equation is represented by the graph? Responses f(x)=5(25)x f open argument x end argument equals 5 left parenthesis 2 over 5 right pare
what is displayed on a gion matsuri float
Write 8(2), as an equation, using repeated multiplication with the product.
How many terms are in this expression? 5q2+3p
Change 3/8 to a percent.
Willie’s air fare to China is $970. He is depositing $50 a week into his bank account to pay for the trip. If he also needs to spend $280 for vaccinations and a