daramoladebora1 daramoladebora1
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, you can get a 12-pack of soda for $5. How much would it cost for a 30-pack

Respuesta :

infermiteg infermiteg
  • 10-12-2021
you would have to divide 5 by 12 then multiply by 30 which gives you $12.50
Answer Link

Otras preguntas

What was the basic political unit of Sumer?
coulomb’s law is similar to what other law in physics?
"Why do whole numbers raised to an exponent get greater, while fractions raised to an exponent get smaller?" I completely understand this and know the answer bu
Insulin is a protein that is used by the body to regulate both carbohydrate and fat metabolism. A bottle contains 375 mL of insulin at a concentration of 40.0 m
reason why peer pressure may lead to unsafe sexual behaviour
what is 0.15454545454 as a fraction
Help with Geometry A practice? (Question attached)
At the end of section one, Dolores Driscoll says, "And as I have always done when I've two bad choices and nothing else available to me, I arranged it so that i
How far is Saturn from the sun
How can you tell the difference between a helpful influence and one that might lead you to try risky behaviors?