samiam75217 samiam75217
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

If 10 candy cost $35. How much candy can I buy with $20

Respuesta :

mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 11-11-2021

Answer:

6 candies

Step-by-step explanation:

(find unit rate, cost / quantity)

35/10 = 3.5

20/3.5 = = 5.7142857142857

candies cannot be in decimal so you must round to the nearest whole

Answer Link

Otras preguntas

How is the the punch card system for the jacquard loom connected to the way that modern computers work
The measure of one angle on a right triangle is 16° more than the measure of the smallest angle. find the measures of all three angles
how do mr birlings speeches at the start of the play support a capitalist viewpoint? PLEASE HELP​
Given the graph of a radical function, which statement is correct? Radical function going from the point negative 3 comma negative 2 up to the right through th
Mr. Baker invested part of his $4000 bonus check at 7% and the other part at 9%. The 9% investment yielded $80 more in profts than the other investment. How muc
Find the values of the trigonometric functions of from the information given. cot() = − 5/9 , cos() > 0
A designer wants to design for the smallest and most basic version of their site, like for a mobile phone. What approach should they use? (UX) Dedicated desktop
Decide what the key terms refer to in the following study. A study was carried out at a small town in Texas to examine which citizens would most likely vote in
steel material price​
Explain the roles of OSHA and CDC in dentistry and patient care.