imfailingmath98 imfailingmath98
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

What is a unit rate?

What are the steps for
finding a unit rate?

Each 12-ounce bottle of
shampoo cost $2.15.
What is the cost
per ounce?

Answer all please

Respuesta :

mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 11-11-2021

Answer:

1. Cost of a quantity of 1.

2. Divide the cost by quantity.

3. $0.18 per ounce

work: 2.15 / 12 = 0.1791666666666 and round

Answer Link

Otras preguntas

T/F: Everyone was in agreement that an executive branch was necessary to transcend the interests of the states and represent the interest of the country.
What is the product of 3 and a4+4a3+7a+9
One strategy in a snowball fight is to throw a snowball at a high angle over level ground. While your opponent is watching this first snowball, you throw a seco
How did the Black Death change people’s feelings about the church?
What is the value of x? 12 ft 13 ft X ft
What are the Characteristics of handwriting?
21 less than tree-fifths of a number
list three important about the gods and goddesses of ancient Greece. can you hurry, please
What is the difference between a community and a population
Parallel Lines Practice NO LINKS PLEASE and please explain this for me so i can understand