princesspooh214 princesspooh214
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

You want to buy some noodles. A 6-ounce package costs $1.92. A 14-ounce package costs $4.62
A 20-ounce package costs $6.20. Which package is the best buy?



Respuesta :

12541261
12541261 12541261
  • 12-11-2021

Answer:

The 20 ounce is the best package to buy.

Step-by-step explanation:

Divide the cost of the noodles by the ounces and you'll get your answers and then you have to pick the one with the least cost per noodles.

The 6 ounce costs .32 each

The 14 ounce costs .33 each

And the 20 ounce costs .31 each

Answer Link

Otras preguntas

help me please I am completely lost
Infections in the teeth are referred to as gingivitis
What makes Greek culture unique?
Factors that cause teenagers to engaged in substance abuse
who can help me please!!!
an individual is infected with a pathogen that absorbs nutrients from its environment in which category does this pathogen belong
amena ate 1-2 of a sandwich amena said they ate the same amount Lavonne said amena ate more could lavonne be correct explain your thinking
on the xy-plane, the graph of function f has x-intercepts at -3, -1, and 1. which of the following could define f? A) f(x)= (x-3)(x-1)(x+1) B) f(x)=(x-3)(x-1)^2
an ______ is used in a mathematical sentence to show that two expression are equal
Each county, district, or city is divided into: teams quadrants precincts parties