mya691442
mya691442 mya691442
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

If i can get 2 prego pasta sauce for $8 how much would it be for 1 prego pasta?

Respuesta :

kkarley kkarley
  • 11-11-2021

Answer: $4

Step-by-step explanation:

If you have 2 Prego pasta sauces at $8 and you only want half of that (1), you divide 8 by 2 to get 4. 1 pasta sauce equals $4

Answer Link
osmaa238307
osmaa238307 osmaa238307
  • 11-11-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

divide 8 by two

to find the price of one prego pasta divide the cost of your object  by the amount of objects

Answer Link

Otras preguntas

Which principal part is this verb form? wrote A. present B. past participle C. present participle D. past
14 percent of 81 is what number?
The museum alternates between adding 3 new pieces one month and retiring one piece the following month. If the museum starts with 75 pieces and the pattern cont
What would most likely happen to plants if they did not have a waxy outer coating
How are all animals alike as heterotrophs
major cash crop in the Caribbean by colonial powers
Programs that give eligible citizens certain items for free or at a reduced cost are called A. Social Security programs. B. In-Kind Benefits. C. Temporary Assis
7 divided by 798 for homework
Remainder in 804 divided by 7
A local humane society houses 300 animals the ratio of cats to all animals is 7 : 15. Write a proportion that gives the number of cats.b. How many cats are in t