mya691442
mya691442 mya691442
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

if i can get 3 snapple Iced tea. and its 3 for $6 How would it be if i get 2 snapple Iced tea?

explain

Respuesta :

Itsrei123
Itsrei123 Itsrei123
  • 11-11-2021

Answer:

4 dollars for 2 drinks (2 dollars for 1 drink)

Step-by-step explanation:

Okay, so you can get 3 snapple drinks from 6 dollars. and you want to know the cost of 2 snapple drinks.

3 ÷ 6 = 2

So 1 drink is 2 dollars, if you wanted to buy 2 drinks the cost would be 4 dollars! Have a great day friend! :D

Answer Link
jtorres1234
jtorres1234 jtorres1234
  • 11-11-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

If 3 Snapple Iced teas cost $6, we can divide 6 by 3 to find the cost for one.

6/3 is 2 and 2 * 2 is 4, so 2 Snapple Iced teas would cost $4.

Answer Link

Otras preguntas

A ferry boat travels 178 miles in one week. How many miles does the boat travel in 4 weeks? Draw a diagram and use expanded form to solve.
While the sun , shine they stayed on the beach is it a simple complex or compound sentence
Does the ANIMAL CELL have RIBOSOMES? A. Yes B. No
An important city in colonial pennsylvania
What were the results of of the resolution in the early 1900's in Mexico?
What was thomas paines point in his speech the crisis?
State two ways in which a single celled organism such as amoeba and human cell are alike
Help with A B and C .Please
have you been trearted like an outcasts
in "go down,moses" and "swing low, sweet chariot," the s l aves experience is ----A. told in terms borrowed from the old testament tales of the Israelites capti