flipflopchick02
flipflopchick02 flipflopchick02
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

what is the unit price of a 24 oz box of cereal price to $3.84​

Respuesta :

mrmadzunkov mrmadzunkov
  • 15-11-2021

Answer:

$6.25

Step-by-step explanation:

divide the weight by price

Answer Link

Otras preguntas

Will Mount Vesuvius erupt again, like it did in 79 AD?
Which of the following is a factor of the polynomial 2x^2 – 3x – 5 ? F. x – 1 G. 2x – 3 H. 2x – 5 J. 2x + 5 K. 3x + 5
In the equation x^2 + mx + n = 0, m and n are integers. The only possible value for x is –3. What is the value of m ? A. 3 B. –3 C. 6 D. –6 E. 9
Sales for a business were 3 million dollars more the second year than the first, and sales for the third year were double the sales for the second year. If sale
If the sales tax on a $30 item is $1.80, what is the sales tax rate?
How do I solve b^2-5b-24=0
The weekly fee for staying at the Pleasant Lake Campground is $20 per vehicle and $10 per person. Last year, weekly fees were paid for v vehicles and p persons
explain how american colonial history would have been different if the british had not passed the intolerable acts
1. Which of the following is the correct plural form of radish? A. RadishB. RadishsC. RadishesD. Radishies 2. Which of the following words requires dropping th
Sectional rivalries leading up to the Civil War centered on what 3 issues?