ubaldo7068 ubaldo7068
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy 12 cans for $9.00 or 4 cans for $3.00.


SHOW YOUR WORK please

Respuesta :

itdoesntmatter101 itdoesntmatter101
  • 10-11-2021

Answer:

Both are equal prices per can

Step-by-step explanation:

9/12 = 3/4 = .75 per can

3/4= .75 per can

Answer Link

Otras preguntas

Which accurately summarizes Montesquieu's influence? a. John Locke took his ideas on the natural rights of life, liberty, and property from Montesquieu. b. His
what is 0.44's scientific notation
descibe percy jackson in 5 words with an explanation (the lightning thief)
Northern politicians did not want former Confederate leaders to be elected immediately after the Civil War because they _____. A) thought it was unfair that for
Name three types of organisms that are made of plant cells?
The regular price of a DVD is $18, then it is put on sale for $14. Which integer represents the change in the price?
Algebra:please answer #1 and show work
The Confederate states' most important advantage entering the Civil War is generally considered to be that??
In act I of Shakespeare's Macbeth, the witches declare, "Fair is foul, foul is fair." This statement is central to which theme of the play? ambition fate versus
is 2g=4s proportional