iDetectYT3258 iDetectYT3258
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Tim bought 3.6 pounds of flour for a cake and paid $8.50. What was the cost per pound?

Respuesta :

minecraftknowsall
minecraftknowsall minecraftknowsall
  • 10-11-2021

Answer:

$2.36

Step-by-step explanation:

To find the price per pound is super easy. Just divide the price by the given pounds:

8.50/3.6=2.361=$2.36

Hope This Helps!

Answer Link

Otras preguntas

What type of insurance is needed if you are involved in an accident and both parties are covered by their own insurance policies?
A joule is equivalent to N/s N/m Ndm Nds
WHICH expression is equivalent to –43p – 25. 25 – 43p 25 – 43p –25p –43 –43p + (–25)
On a coordinate plane map of Clifton, an electronic store is located at (6,-7). a grocery store is located 7 units north of the electronics store on the map. Wh
"the forests in the upper peninsula of michigan from which your text book was made are ________."
Which type of graph is used to compare the parts of a whole
please help, i need this today!
an instance where sellers should work to keep relationships with consumers is when they feel that the product ???
NEEED HELP ASAP!!! A pitcher throws a baseball as shown in the diagram below. Which of these has MOSTLY kinetic energy? options: the catcher (D) the batter (C)
Can somebody give me a brief history of communism?