BatmanVS6798 BatmanVS6798
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Mia bought 6 pounds of bananas for $3.54. How much does 1 pound of bananas cost?

Respuesta :

KikiH10
KikiH10 KikiH10
  • 12-11-2021

Answer:

$0.59

Explanation:

$3.54 divided by 6 is $0.59. This concludes that 1 pound is $0.59. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

As as she drove down the icy road, Mrs. CampBell slammed on her brakes her car did a 360 explain what happened to Mrs. Campbell's car?
what is the difference between 5/12 and 1/4
what is an autobiographical writing
which of these take place during a chemical change
_____________ is of great importance to the biological process and involves the movement of water through a selectively permeable membrane
Which was not a reason for the growing division between North and South after 1820? A. Many Southerners felt they were losing political power. B. More Norther
Change the fraction 7/12 to a decimal. Round your answer to the nearest thousandth
Where does embryo development take place in oviparous animals? A. In the egg within the mother's body B. In the mother’s body C. In the egg outside the mother's
who ruled spain over 700 years ?
How do you factor the equation 7x^2=175?