haneefahdundee haneefahdundee
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Four pounds of apples cost $3.88. What is the price per pound?

Respuesta :

nathanboyd
nathanboyd nathanboyd
  • 10-11-2021

Answer:

97 cents per pound

Step-by-step explanation:

3 dollars÷4=75 cents

88÷4 =22

75+22=97

Answer Link

Otras preguntas

Admission to an amusement park is $10 for children and $15 for adults. On Saturday 1,300 people enter the park and $17,250 is collected. How many children and a
a car travels 83 7/10 miles on 2 1/4 gallons of fuel. which is the best estimate of the car travels on one gallon of fuel
did mary deserve her nickname blo.ody, if so why
solve the equation: -149=x^2-24x
what number is half way between fifteen and thirty seven?
draw a venn diagram and fill in the characteristics of the states of matter
what is 3% of $30.00?
imobilizarea facuta corect si la timp poate proteja persoana accidentata ?
Andre received $60 for his birthday and put it in his piggy bank. Each week, he puts 3 more dollars in his bank. The amount of money in dollars D in his bank is
what number is half way between fifteen and thirty seven?