reaganvfarr05
reaganvfarr05 reaganvfarr05
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

at a local grocery store five oranges and fourteen bananas are 1.30 whereas 8 oranges and 9 bananas cost 1.41 determine the cost of each orange and banana​

Respuesta :

tedorika tedorika
  • 10-11-2021

Answer: oranges: $0.12 or 12 cents

banana $0.05 or 5 cents

Step-by-step explanation:

Ver imagen tedorika
Answer Link

Otras preguntas

factor out the coefficient of the variable: 1/2a - 1/2
Libya is located north of chad ?
The rate table shows how many miles Emma can ride her bike at a constant rate. Complete the table. Miles 3 Time (h) 1 2 4 6
how are carnivores and a predator alike
Factorise this expression: 7y + 14
People who lived in eastern bloc countries after World War II could not: a Participate in government. b Travel on street cars. c Send children to school.
The height of a cone-shaped statue is 9 ft, and the diameter is 12 ft. What is the volume of the statue? Use 3.14 to approximate pi, and express your final answ
How many times does 21 go in to 190
Because of it's rich soil, people have migrated to South Asia's ____. A. Himalayas B. mountain gorges C. food plains D. plateau regions
rosa has 16 unit cubes. how many different rectangular prisms can she build with the cubes