virgrecio1573 virgrecio1573
  • 11-10-2021
  • Mathematics
contestada

149
2.89
10. A jar of olive oil is priced at $15.18 for 6.6 ounces. What is the price of one ounce of olive
oil?

Respuesta :

salehahali01
salehahali01 salehahali01
  • 11-10-2021

Answer:

$2.30

Step-by-step explanation:

Price- $15.18

Ounces- 6.6

$15.18 ÷ 6.6

=$2.30

Answer Link

Otras preguntas

Where is the tallest building in the world
which activities are healthy ways to reduce stress?
if the equation created will have no solution, one solution, or infinitely many solutions
What are some of the main ways to identify compare and contrast organization?
What role did Britain and France play in the Danish War?
What percent of 88 is 38? If necessary, round to the nearest tenth of a percent.
Can someone explain this poem
If the point (3/5, 4/5) corresponds to an angle theta in the unit circle, what is csc theta?
Hallucinogens do not affect a person's perception, thinking, emotions and self awareness a. true b. false user: do hallucinogens do not affect a person's perc
Personification means to give human traits to A. nonhuman objects. B. wild animals. C. critical readers. D. small children.