vanetrujillo03 vanetrujillo03
  • 11-10-2021
  • Mathematics
contestada

Find which is the better buy (lower
cost per ounce) by finding each unit
price. Round to two decimal places if
necessary
Shampoo:
A. $7.99 for 29.2oz
B. $5.99 for 13.5oz

Respuesta :

graceschulte1
graceschulte1 graceschulte1
  • 11-10-2021

Answer:

B

Step-by-step explanation:

1) Divide the oz per shampoo bottle by the cost

2) which answer is lower

29.2÷7.99=3.65

13.5÷5.99=2.25

Answer Link

Otras preguntas

what are some similarities for weathering and erosion
10+3(2xz+3y)2xz what's the answer.
Samuel's Car Service will charge a flat travel fee of $4.75 for anyone making a trip. They charge an additional set rate of $1.50 per mile that is traveled. Wha
Why was the NATO created?
PROJECT DUE twomarrow  who is the leader of the NAZI SOVIET PACT
write a set of parametric equations for y=x^2+1 given the parameter t=x-2
is melting,freezing,vaporization,and condensation gain or loss in movement of particles?
What present day countries control territory that was controlled by the Seleucid empire?
What are the possible values for x in the equation 4x²=641) x=02) x=43) x=4,-44) x=0,4,-4
Solve the following by substitution : -x + y = 10x - y = 5