alshamsikhaled573 alshamsikhaled573
  • 10-10-2021
  • Mathematics
contestada

Amer bought 12 pounds of apples for $6. Use a ratio table to find the cost of buying 10 pounds of apples.

Respuesta :

chetankachana
chetankachana chetankachana
  • 10-10-2021

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

12 pounds = $6

1 pound = $6/12

1 pound = $0.50

10 pounds = $0.50 x 10

10 pounds = $5.00

-Chetan K

Answer Link

Otras preguntas

in the diagram AB bisects FAE. BF=5x and BE=x2+6. Solve for x.
solve for x 6(x+5)-3(x-2)=12x+18
A stadium can hold 20,000 people when it is full. The table below shows the number of people that attended concerts at the stadium over a 3-day period. Day Nu
a recipe calls for cookies for 3 1/4 cups of. sugar.amy already puts in 3 1/9 cups.how many more cups does she nees t put in
A lizard accelerates from 2 m/s to 10m/s in 4 seconds. What is the lizard’s acceleration?
Can some one help me with this Please help
If an ant crawls 1 meter in 25 seconds, what is the ant’s speed?
Can some one help me with this??? Really need help
WHAT IS THE FULL FORM OF MILLION
What does Y = to please help