daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

My messy deskI shall confess:Makes me obsessAbout the stressof Homework!Which statement best explains how the rhyme scheme contributes to the meaningof the poem
It takes 2 hours for a boat to travel 28 miles downstream.The same boat can travel 18 miles upstream in 3 hours .Find the rate of the stream's current.
Please answer number 11 can’t figure it out
What was the quiet revolution?
why is it important to study ethics in school
describe the similarities and differences between the structure of the xylem and the phloem.
The following diagram projects the age structure of the United States for the year 2050. Explain how the diagram would likely change if the average age for chil
Which statement best explains how the narrator interacts with the setting?
You drive 3.4 km west. You then turn north and drive 0.81 km to get to the store. What is your distance traveled?
PLEASE HELP ME!! ITS DUE AT 11:30 and i need to turn it in!