madisonnichole56 madisonnichole56
  • 11-09-2021
  • Mathematics
contestada

Kate bought a bag of grapes that was 3.2 pounds. The bag of grapes cost $6.24. What was the price per pound for the bag of grapes.

Respuesta :

umaira1901 umaira1901
  • 11-09-2021

Answer:

$1.95

Step-by-step explanation:

3.2 pounds -> $6.24

1 pound -> $6.24÷3.2=$1.95

Answer Link

Otras preguntas

what is contributory negligence
w+19=49 for w=30 help me
Which kidney process ensures that essential compounds such as vitamins and amino acids are not lost through urination?
For every $5 Micah saves his parents give him $10 if Micah earns $150 how much money will his parents give him?
A recipe calls for 2 3/4 cups of milk. How many cups of milk, written as a fraction greater than one, are used in the recipe?
Camping an oak tree with a maple tree
To which body of government did colonists not have the right to elect representatives? A) Parliament B) Congress C) Continental Congress D) Committees of Corres
Which of the following did not motivate U.S. foreign policy in Latin America during the 19th century? A. Establishing a U.S. military presence in the region B.
what was the significant about the movie The Jazz singer
Who believed that the Roman Empire was too large for a single person to rule?