Seudónimo Seudónimo
  • 10-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-09-2021

Answer:

55 cents.

Step-by-step explanation:

Simply divided $4.95 by 9, so:

4.95 ÷ 9 = 0.55

0.55

Answer Link
chocken59 chocken59
  • 10-09-2021
The unit price is 55 cents
Answer Link

Otras preguntas

Significant settlement in Manitoba Saskatchewan and Alberta
Capitalists argue that the free enterprise system should be relatively free of government intervention because this will maximize
write the ratio 28 inches to 5 feet as a fraction in simplest form
12 girls and 28 boys volunteer to plants trees at a school. The principal divides the girls and boys into identical groups that have girls and boys in each grou
500 is ten times as much as
Significant settlement in Manitoba Saskatchewan and Alberta
what is 4/625 to the 2nd power?
what is the definition of global Address
what is 1/10 of 1000
What distinguishes the savanna and grassland biomes?