los7539 los7539
  • 10-09-2021
  • Mathematics
contestada

Keisha bought 12 pounds of flour for $5.
How many dollars did she pay per pound of flour?

Respuesta :

sggvxhhbbb sggvxhhbbb
  • 10-09-2021
She payed $2.40 per pound.
Answer Link
nancygoyal
nancygoyal nancygoyal
  • 10-09-2021

Answer:

42 cents per pound

Step-by-step explanation:

to find the price for 1 pound, divide money with weight

price of 1 pound

[tex] = 5 \div 12 \\ 0.4166 \\ 0.42[/tex]

42 cents approximately

Answer Link

Otras preguntas

pls answer this ty :D
Which of the following is a sentence? A. When I go to bed. B. Though the screen door. C. Last night before bedtime. D. She hates to be laughed at.
What connection does the author draw between the mind game and educating physics students? Use details from the text in your response.
uhrmmmm help #sos where does it go
what is the time 5 3/4 past 9:22
HELP PLEASE IM BEGGING Numbers: 4,31,35,45,52,56,66
Write 9x - 8 as a verbal expression Please the fast as possible!
How do you say How are you in Spanish
What is the wave length of the instruments playing at this frequency if the speed of sound is 342m/s
1. They convert energy from the Sun into usable chemical energy by the process of photosynthesis. They are O producers O primary consumers O decomposers