weajak8676
weajak8676 weajak8676
  • 12-08-2021
  • Mathematics
contestada

A school wants to buy a chalkboard that measures 1 meter by 2 meters. The chalkboard costs $27.00 per square meter. How much will the chalkboard cost?

Respuesta :

lexiperez06
lexiperez06 lexiperez06
  • 12-08-2021

Answer:

$54

Step-by-step explanation:

you just multiply 1 by 2 and get the answer 2 then multiply 27 dollars by 2 and get 54 dollars

Answer Link

Otras preguntas

who supported the Wilmot Proviso? Northerners slave owners Southerners slaves
y = 1/4x x + 4y = 8 pls help
Find the missing side of this right triangle
Which of the following is not true of the Pyramids of Giza? a. Menkaure is the smallest of the three. b. Khufu is the oldest and the only one tombs have been di
I need help with math! I hope you are having a great day!
helppp pls will give brainliest
Which comparison is not correct? -3 -9 -8 > -6
5.(03.01 LC) Which two particles are present in the nucleus of an atom? (5 points) Electrons and neutrons Electrons and molecules Protons and neutrons Protons a
:)))) I need some help on my Crossword Spanish before 8:00 EST
To determine the number of trout in a​ lake, a conservationist catches 94 ​trout, tags them and throws them back into the lake.​ Later, 30 trout are​ caught; 10