s9171106 s9171106
  • 10-08-2021
  • Mathematics
contestada

Which toy pack cost of 2.50 per toy ?(brainlist will be given out)!!

Which toy pack cost of 250 per toy brainlist will be given out class=

Respuesta :

eunice1234
eunice1234 eunice1234
  • 10-08-2021

Answer: Yo-yo

Concept:

In order to find the Cost Per Toy, we need to do the operation Cost / Toy.

Solve:

Slinky = Cost / Toy = 9 / 5 = $1.8 per toy

Wind-up robot = Cost / Toy = 16 / 8 = $2 per toy

Yo-yo = Cost / Toy = 15 / 6 = $2.5 per toy

Emoji beach ball = Cost / Toy = 3 / 2 = $1.5 per toy

Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions

Answer Link

Otras preguntas

if john prints 10 papers per 18 minutes, how many does he make in 45 minutes?​
What’s the answer????
Which equation demonstrates the distributive property?
Oxygen is composed of only one kind of atom and can’t be separated into simpler substances. What type of matter is it? 1. solution 2. element 3. mixture 4. c
Which european nation colonized india and austrlia in addition to having spheres of influence in china
describe three examples from the reading that demonstrate Dr. King's commitment to civil rights
What's the Balanced equation for C5H11OH+O2 ​
What were three major reasons that the early 1920s were a nativist time?
how do you find the area of a triangular prism​
solve for a a(x-3)^2 -1