livcapri
livcapri livcapri
  • 11-12-2016
  • Mathematics
contestada

Jorge bought a mechanical pencil for $8. A lead and eraser refill pack costs $2. Write a linear function to describe the cost of using the pencil as a function to describe the cost of using the pencil as a function of the number of refill packs.

Respuesta :

JoeTann JoeTann
  • 11-12-2016
x is number of refill packs
f(x) = 8 * 2x
Answer Link

Otras preguntas

Please help with this problem this is a tax business class.
Please Help me soon: How does Homer use diction to establish the Cyclops as a challenge to core values?
-2(4x+5.5)=3/4x+27.6+5/4x
What does an urn on top of a grave mean?
What is the point of modern art?
Which of the following describes the signal reception part of the cell communication pathway
test form 1a answers 6th grade write the letter for the corrrect answer in the blank at the right of each equation
What kind of narrator is Utterson?
biology online class join ovw-wawu-bdn​
Suppose we randomly select a coffee drinker. Let C be the event that the coffee drinker uses cream and S be the event that the coffee drinker uses sugar. What i