Uniquee312
Uniquee312 Uniquee312
  • 12-05-2021
  • Mathematics
contestada

jack bought 6 basketballs for $75 what was the price per basketball ?

Respuesta :

akbusiness987
akbusiness987 akbusiness987
  • 12-05-2021

Answer:

$12.50

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{1}{y}: \frac{6}{75}[/tex]

y × 6 = 1 × 75

6y = 75

6y ÷ 6 = 75 ÷ 6

y = 12.5

Answer Link

Otras preguntas

what is a revolution that has helped to shape america?
ASAP A 6-yard roll of plastic wrap costs $6.66. What is the price per foot?
y=3x-7 complete the missing value in the solution to the equation (1,?)
Everyone says the oldest son seems to have the “perfect family”. Is this true? Explain.
A beverage distributor has a facility that bottles beer. Beer bottles are supposed to be filled to 12 oz but there are slight variations. As part of quality con
what is the general observations in wife of bath's tale from canterbury ?
how did the women suffrage movement have a impact people
Read the excerpt from "Healthy Eating." But no one can ignore the damage being wrought by all this bad eating. More than one out of three adults in the United S
please help me please​
Please help I don’t know the answer!!