mia1236764 mia1236764
  • 12-05-2021
  • Mathematics
contestada

2 3/4 divided by 3 ik its easy but- :(

Respuesta :

blueballoon1738 blueballoon1738
  • 12-05-2021

Answer:

11/12 or 0.9166667

Step-by-step explanation:

I turned 2 3/4 into an improper fraction, which became 11/4 then devided by 3 and you get 11/12 or 0.9166667

Answer Link

Otras preguntas

The price for 1 kilogram of pineapple is $4.50. What is the unit price per 100 grams?
helpppp!!**It's about culinary art: Baking, Pastry, and More!**​
f(x)=3x+7 find the output for the given input
Dentify the parts of this sentence. Children and adults prepare for the holiday by decorating their homes with symbols of springtime. What is the subject of the
She cut her finger. (Change into yes/no question)​
Can you please finish this sentence. The hypotenuse is always opposite the angle that measures ———— But you have to use the letters; E E T N G S N E D E R Y I
∩ ω what is this pls tell me
write a summary of your sleeping practices for a typical week (weekday and weekends) and create a personal plan to incorporate appropriate rest and sleep in you
Mrs. Alonza ordered 4 x 10³ markers for her store. How many markers did she order?
On Monday it was 70 degrees. On Tuesday it dropped to 45 degrees. What was the percent of change?