camilayeahlol camilayeahlol
  • 11-05-2021
  • Mathematics
contestada

Seth bought a 15 ounce jar of peanut butter for $3.15. what is the unit price?​

Respuesta :

hamdhdjenns hamdhdjenns
  • 11-05-2021
I think it is 4cents
Answer Link
nferno817
nferno817 nferno817
  • 11-05-2021
We’re trying to find the price of one ounce (unit price) and there are 12 ounces. So, 3.15/12 = 0.2625

you can round that to 26 cents :) hope that helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
What kind of particles make up compound
List 3 commercial uses of sponges.
List 3 commercial uses of sponges.
Why does land heat up more faster than water?
Search results for "A shipment of 18 cars, some weighing 3,000 pounds, and the others weighing 5,000 pounds each. Together the shipment has a total weight of 30
C(squared)L(squared) + 100v(squared) = 100c(squared)I have to solve for L
List 3 commercial uses of sponges.
How does 4/15=14/n? What does n equal?
Why does land heat up more faster than water?