learningmathshshs learningmathshshs
  • 11-05-2021
  • Mathematics
contestada

a store charges by the pound for candy. if it costs you 10$ for 4 pounds of candy, how much will it cost you for 15 pounds?

(help! i need the work too please ! :) )

Respuesta :

erick144hz
erick144hz erick144hz
  • 11-05-2021

4x10=40 16 with a remainder of 1

Answer Link
csmith531989
csmith531989 csmith531989
  • 11-05-2021

Answer: I think it is $37.50

Step-by-step explanation: You first have to divide 10 by 4 to know how much money it was for 1 pound and I got 2.5. Then I multiplied 2.5 by 15 to get 37.5 which is $37.50.

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope-intercept form of 8x - y - 6 = 0? Can anyone explain how to make it step by step?
contains elements in the solid, liquid, and gas phase a. alkali metals b. alkaline earth metals c. transition metals d. halogens e. noble or inert gases
who is the aztec king
Which shape is always a parallelogram (Pentagon,trapezoid,rhombus,or triangle
Explain why Mercury,Venus,and Mars are not likely to support life as we know it.
How did the power of the English monarchy grow and change?
$6300 is invested , part of it at 12%, and part at 6%.  For a certain year, the total yield is 564.00.  How much was invested at each rate?
Susan works 8 hours a day and makes $7.00 per hour. How much money does Susan earn in one week if she works 5 days per week?
Which of the following pairs does NOT represent a correct relationship? (A) glucose; polysaccharide (B) starch; polysaccharide (C) starch; carbohydrate (D) gluc
What energy source do plants use to produce sugar?