elena43350
elena43350 elena43350
  • 11-05-2021
  • Mathematics
contestada

Martin paid $6 for4 avocados at a farm stand. He wants to know what the price would be if he bought 6 avocados

Respuesta :

barronmichelleflores barronmichelleflores
  • 11-05-2021
it would be $9 for 6 avocados
Answer Link
buckyiscoolasf
buckyiscoolasf buckyiscoolasf
  • 11-05-2021

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

divide 6/4 to get the price per avacado so its $1.5 per avacado.

multiply 1.5 x 6 = 9

Answer Link

Otras preguntas

What do you think are the pros and cons of offering genetic testing kits to the public?
Polysaccharides are 1000s of monosaccharides joined together.These carbohydrates store energy and help build structural compounds. For example, plants use cellu
All of the following protects against flooding except (1 point) a. dams b. levees c. flood sirens d. evacuation
What does S.T.E.A.L represent.
Sedimentary rock turns into magnum through which process
QUESTION 20 Which of the answers represents the appropriate way to correct the following sentence? Mary fell on the way to get the mail she didn't want to go to
Typical minerals in Felsic igneous rocks are?
The height of a golf ball hit in the air is modeled by the equation ℎ()=−162 + 48, where ℎ() represents the height, in feet, and represents the number of secon
Is oxygen gas an element or compound
ohnstone Company is facing several decisions regarding investing and financing activities. Address each decision independently. (FV of $1, PV of $1, FVA of $1,