buvucvin buvucvin
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

c) If Sam only has $25. how much fuel can be bought for $1.40/L?

Respuesta :

Fastrace18
Fastrace18 Fastrace18
  • 10-05-2021

Answer:

17.86 liters of fuels

Step-by-step explanation:

25 / 1.40 = 17.86

Or 17 if you cannot buy for less than $1.40

Answer Link
asmreatinggirls asmreatinggirls
  • 10-05-2021
17.85

explanation:
25 ÷1.40= 17.85714285714286
Answer Link

Otras preguntas

please evaluate P(7,1)
A gas occupies a volume of 202 ml at a pressure of 505 torr. To what pressure must the gas be subject in order to change the volume to 65.0 ml
Why lines e and f must be parallel
What type of intermolecular force exist between H2O and Br2
Error Couldn't complete your transaction. Gift cards can only be used in the country where they were purchased. See the gift card Terms of Service OK Even thoug
Joe is four years older than Tim. Ten years ago, Joe was twice as old as Tim. Find their ages now?
Question 2 (Common mistakes) 2.1 Correct mistakes in the following sentences. the restaurant is opened everyday. ​
(6 + 8) (3 - 2) = help plz
Develop algorithm and flowchart; 1) To input two numbers and find their average. 2) To calculate perimeter of a rectangle.3) To print circumference of
a line of reasoning that presents the opposite side of the author's argument is called a