Apples are $2.49/pound. You need 2.5 pounds to make apple crisp. How much will you spend on apple in total? Show your work for full credit.

Respuesta :

Answer:

2.5 is the answer

Step-by-step explanation:

You will spend $6.22

2.49 x 2.5 = 6.22