TMNTforlife TMNTforlife
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Nathan bought 4 pounds of chicken for $8. How many pounds can he buy for $20? *

Respuesta :

ogathers733 ogathers733
  • 11-03-2021

Answer:

The correct answer is 10 pounds of chicken

Step-by-step explanation:

First you do 8 divided by 4 to equal the unit price of 1 pound of chicken for 2 dollars then you do 20 divided by 2 to equal 10 pounds of chicken for 20 dollars

HAVE A GOOD DAY!

Answer Link

Otras preguntas

Can someone explain part c to me please?
A film set designer is using white and colored tiles in a pattern to create paths of different lengths. If x is the length of the path in feet, the number of co
which is the correct answer and why?​
The two prisms below are similar. What is the value of x? A. 30 B. 1 C. 9 D. 3
PLEASE ANSWER RIGHT AWAY
By which smallest number will 5400 be multiplied to make it a perfect cube?
When adding a prefix the spelling
What category is most of the elements part of
1. In 3–5 sentences, discuss how social media influences a teenager’s self-esteem.
A good argument results for selecting a board topic that includes dozens of issues. A. True B. False