joshdmoore467 joshdmoore467
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Each piece of candy costs $0.45. If you have $9 to spend on candy how many pieces can you buy?

Respuesta :

Amaiayah
Amaiayah Amaiayah
  • 11-03-2021

Answer:20 pieces

Step-by-step explanation:You have $9 and each(each means to divide) piece of candy costs $0.45

So you have to divide:

$9÷0.45

=20 pieces

Answer Link

Otras preguntas

Abcd is a rectangle. Find the length of each diagonal. .AC= 3y/5 BD=3y-4
Leaving hints or clues about the future events would be considered: symbolism metaphor irony foreshadowing < this one right?
Use a form of pendre, manger, or boire to complete the following sentences 1. je___ de l'eau minerale 2. je ___ du poulet 3. nous ___ du jus 4. ils ____ des
How can I do 17 divided by 5
Find the point on the terminal side of θ = 3pi/4 that has a y coordinate of 1.
How did European colonial possessions and practices in Asia and Africa differ from practices in the Americas?
In parasitism,one organism
If ∠BAC = 17° and ∠CED = 17° are the two triangles, ΔBAC and ΔCED similar? If so, by what criterion? A) yes, by AA similarity criterion B) yes, by SAS similari
Which words make up the prepositional phrase in this sentence? Haakon built a tree house for his younger brother and sister. A. brother and sister B
What are the fundamentals of Connecticut