nicole0408 nicole0408
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

An apple cost Php x per piece. How many will 3 dozen cost?

A. Php 3x
B. Php 12x
C. Php 24x
D. Php 36x​

Respuesta :

rubylexilee rubylexilee
  • 11-03-2021
D.Php 36x because 1 dozen is = 12 pieces so if there’s 3 dozen of apple it would be 12 x 3 the answer which is 36
Answer Link

Otras preguntas

1. 2. 3. 4. A. B. C. D.
Why does the author use the word determined in this sentence from the passage? In an officer’s training program in college, I learned I would not be eligible to
In a study of the accuracy of fast food​ drive-through orders, one restaurant had 40 orders that were not accurate among 307 orders observed. Use a 0.05 signifi
solve y=mx+b for m. thank you!!!!
Find the first four terms of the sequence given a1=18 and an+1=2+an/2.
in the given figure angle 1 is equal to angle 2 then the measurements of angle 3 and angle 4 are​
How do I do question 10 PLEASE HELP ASAP THANKS
Which complex number from the table multiplied with B from the table will result in the product 159 + 27i? A -3 − 4i B -7 − 6i C 13 + i D -9 + 6i E 8 − 8i F -15
What is an example of an internal stimulus to which plants can respond? 1. temperature 2. hormones 3. soil conditions 4. light
Of the six members in the Spirit of Woodstock rock band, four can play guitar. There are three who can play keyboards. All of the singers play guitar, and two o