Seudónimo Seudónimo
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

Alyssa buys a carton of 12 eggs for $1.80. Which is the cost per egg?

A $0.015

B $0.15

C $1.50

D $15.00

Respuesta :

InsertNameHere7575
InsertNameHere7575 InsertNameHere7575
  • 10-03-2021

B is the correct answer!

$1.80 ÷ 12 = $0.15

Please let me know if I am wrong.

Answer Link
AndPeggySchuyler
AndPeggySchuyler AndPeggySchuyler
  • 10-03-2021

Answer: $0.15

Step-by-step explanation:

1.80 divided by 12 = 0.15

Hope that helped :)

Answer Link

Otras preguntas

Why does land heat up more faster than water?
C(squared)L(squared) + 100v(squared) = 100c(squared)I have to solve for L
Search results for "A shipment of 18 cars, some weighing 3,000 pounds, and the others weighing 5,000 pounds each. Together the shipment has a total weight of 30
List 3 commercial uses of sponges.
List 3 commercial uses of sponges.
List 3 commercial uses of sponges.
What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
Search results for "A shipment of 18 cars, some weighing 3,000 pounds, and the others weighing 5,000 pounds each. Together the shipment has a total weight of 30
What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
Search results for "A shipment of 18 cars, some weighing 3,000 pounds, and the others weighing 5,000 pounds each. Together the shipment has a total weight of 30