lizewart12
lizewart12 lizewart12
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

An apple costs 12p
I
An orange costs 20p
Write down an expression for the
cost in pence of buying x apples
and y oranges

Respuesta :

andromache andromache
  • 15-03-2021

Answer:

the cost of an apple is 12p i.e. 12x

And, the cost of an orange is 20p i.e. 20y

Step-by-step explanation:

Let us assume the apple be x

And, the orange be y

Now the cost of an apple is 12p i.e. 12x

And, the cost of an orange is 20p i.e. 20y

So the above represents an expression

Answer Link

Otras preguntas

A successful lawyer’s main interest area would be _____. a. 4 b. crafts c. the 21 d. science
what is bigger, 4,000,000 mm or 4km
What did the prophets stress in their writings after the kingdoms of Judah and Israel were destroyed?
Who was the first known contributor to the atomic theory? A. Bohr B. Dalton C. Thomson D. Democritus
Brian had 42 class fair tickets to sell. He sold 5/6 of the tickets . How many tickets did Brian sell?
Who received the apple from Paris? Athena Helen Aphrodite Hera
What was the first 1 Attempt at conlonization in 1585?
Gerry has two different part-time jobs, and he had work 20 hours per week at each job. He earns $8 per hour at one job. Which expression represents how much Ger
Hannah has a biased coin. She is going to throw the coin once. The probability of getting heads is 0.7 Work out the probability of getting tails.
What is the definition of geographical allusion