renijah25 renijah25
  • 11-12-2014
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is 26.25.what is the unit price

Respuesta :

luana
luana luana
  • 11-12-2014
[tex]unit\ price=\frac{price}{number\ of\ scarves}\\\\unit\ price=\frac{26.25}{3}=8.75\ per\ scarve\\\\ unit\ price\ is\ equal\ to\ 8.75\ per\ scarve[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

When is light flashes into your eyes the pupils gets smaller .which term describes this actions?
Period 4 of this periodic table is highlighted. What happens as you move from right to left across the period? The elements become more reactive. The elements
[tex]20 \times 1963 \div 4[/tex]
Why is creation ex nihilo a religious belief and not a scientific fact
Select all that apply. What were some of the characteristics of Muslim empires persecuted all unbelievers centers of great learning and art schools and univer
write the fraction 1 and 1/2 as a decimal
True or false: calculation of retained earnings is one of the factors cited by our author for why ni and cf may be different. a. true b. false
racing kart logic grid
Does the rule y =(4)(x) represent a linear or exponential function?
Which statement BEST summarizes the entire article, “The 13 Essential Traits of Good Friends?” Some people have an easier time establishing and maintaining frie