isabela7 isabela7
  • 12-11-2016
  • Mathematics
contestada

apples cost $3.60 for 2 pounds at this rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

aswang8573
aswang8573 aswang8573
  • 12-11-2016
You can buy three pounds of apples with $5.40.
Answer Link
FuturePresident2040
FuturePresident2040 FuturePresident2040
  • 12-11-2016
2 pounds because 3.60 only goes into 5.40 once
Answer Link

Otras preguntas

Meiosis makes four _________ cells. A) diploid B) haploid C) metabolic D) prokaryotic
if your knees hurt after a one-week walking regimen which one of the following workout changes would be most appropriate
WHICH DNA CONSIST OF A SUGAR, A PHOSPHATE, AND A NITROGEN CONTAINING BASE
brian filled 72 glasses with apple juice for a school party if each glass holds 1 cup of juice how many quarts of apple juice did brian use
Luisa's current swimming record is 12% faster than it was last year. If her record last year was 4 minutes and 23 seconds, what is her record now? Round your a
1. Cardiovascular fitness exercises strengthen which two organs? A. Heart and lungs B. Heart and brain C. Liver and lungs D. Brain and liver
to decrease an amount by 18%, what single multiplier would you use?
What group ended slavery
Bruno will spin the arrow on the spinner 3 times. What is the probability that the arrow will stop on A, then B, then C? A.3/5 B.1/15 C.1/125 D.3/125
A radius is a segment that connects any point on the circle to the center of that circle. True or False?