SchoolyPrep
SchoolyPrep SchoolyPrep
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many apples can you buy for $9.00? I got about 18 apples, is that considered correct?

Respuesta :

Trinity1187611 Trinity1187611
  • 11-11-2016
No.
3 ($) x 3= 9
So 2 (lb) x 3= 6

You could buy 6lbs of apples
Answer Link

Otras preguntas

Can anyone help me please and if you can, can you do it on paper and then upload the picture pls
HEEEELPPPPPP -4x – (-3 − 5x) = -3(2x − 8)
What does kotlowitz say is hoddenbachs job title?
To all ppl who are good in math, pls answer this I really need ur help...
help me as quickly as possible!! thank you
1. An infinitive is a present-tense form of a word preceded by the word ___. by in of to 2. What are the three different forms the infinitive might take? n
substitution method. 2x+8y=20 y=2 pls help lol
Mackenzie likes to study alone in a room in her school's library, but it's been in use the past few times she’s tried to study there. What should Mackenzie do s
I need an answer now please asap (will be marked brainiest)
PLEASE HELP. which of the following is equivalent to 2x-3y=6? A.y=-6/5x B.y=-2/3x C.y=3/2x+3 D.y=2/3x-2