BeastMode2424
BeastMode2424 BeastMode2424
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Parmesan cheese was on sale for $13.60 per pound. Wesley bought a piece of the Parmesan cheese that weighed 1 1/8 pounds. How much did he pay?

Respuesta :

jeanmarcx
jeanmarcx jeanmarcx
  • 10-11-2016
cross multiply 11/8 with the price 13.60 to get a price of $18.7
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-11-2016
13.60 * 1 1/8 =
13.60 * 9/8 =
122.4/8 =
15.30 <==
Answer Link

Otras preguntas

Please help! What common angle do Triangle ACE and Triangle ACD share? Angle AFB is approximately equal to Angle EFD Angle ACE is approximately equal to Angle E
Please I need help right away!!! extra points!!! Complete the pairs of corresponding parts if △ABD ≅ △EFC. ∠A = ∠FCE ∠FEC ∠EFC ---------------------------------
Which of the following was a cause of conflict between Native Americans and the United States government?
Music : An online music store sells songs for $0.90 each.
Europe is part of a landmass called __________. A. Eurasia B. Russia C. Pangaea D. continent
Why are there always more members on the lower trophic levels than the higher trophic levels? As energy moves from one trophic level to the next, more and more
What is the average speed of particle in a gas at room temperature? Why is temperature an important variable?
What internal conflict does the narrator have when she knocks on the old women’s doors?
HURRY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! If you closely examine a wood screw, you will see that th
(3a3 − 5b3) + _____ a3 + _____b3 = (a3 + b3).