dory15aurelus dory15aurelus
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

kori spent 46.20 on 12 gallons of gasoline.what was the price per gallon?

Respuesta :

pandakek pandakek
  • 10-11-2016
$3.85 per gallon is the price per gallon
Answer Link
giselacamel giselacamel
  • 10-11-2016

$3.85

Explanation:

given the cost of 12 gallons. To find the cost of 1 gallon you just divide the cost of 12 by 12.

so 46.2012=3.85

Was this helpful? 
Answer Link

Otras preguntas

(3c-5d)²EXPAND IT PLEASE
Is the company LegalShield available in all of the USA including Alaska?
Discuss four ways in which unequal access to basic services can be considered social injustice
What was the main reason the Dutch chose to explore? (4 points) Group of answer choices To find trade routes To get more power To make money To spread Christian
Which selection from the text is an example of a simile? Liam's white kitten lay curled up on the sofa like a snowball. The kitten's white fur had earned her th
Please I am reposting this i need answer for this question please help
Skin tanning is an example of which adaptation technique? O A behavioral adaptation OB. cultural adaptation OC. structural adaptation OD. physiological adaptati
oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo0 o que sao fosseis
5(x - 3) + 2x = 27 Solve for x.
Which graph represents the inequality 3y−5x>−6?