lindasara124love
lindasara124love lindasara124love
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Mr adams spent $36.25 on 12.5 pounds of nestle crunch. determine the cost per pound of nestele crunch, showing each step in the process

Respuesta :

chul
chul chul
  • 10-11-2016
What you know:

Mr. Adams spent $36.25 on 12.5 pounds.

All you do to find the cost per each pound is:

36.25/12.5

Your answer: 
$2.9 dollars per pound.
Answer Link

Otras preguntas

A mountain climber explored a cliff that is 225 yards high in 5 equal descents. How many yards was one descent?
What cause Napoleon to pull his troops from Spain
What impact can humans have on an ecosystem?
Please give me the answer I will give you 29 points
Marcie wants to enclose her yard with a fence. Her yard is in the shape of a triangle attached to a rectangle. Yard is shaped like a square and a triangle. The
What is the zero function of f(x)=x+10
factors of 30 add up to 9. what are they?
The sum of two consecutive odd integers is 284. Write an equation and solve to find the two integers.
what are four main uses of topography map
Jose received $30 for his birthday and put it in his piggy bank. Each week, he puts 4 more dollars in his bank. The amount of money in dollars D in his bank is