mslestrange
mslestrange mslestrange
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. De Vera bought half a dozen eggs for Php 31.50. How much
did each egg cost?​

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 13-02-2021

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

a half dozen is 6

31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.

those are some expensive eggs!!

Answer Link

Otras preguntas

classification of casava​
Of 100 students, 30 can speak French, 10 can speak German, and 6 can speak both French and German. If a student is picked at random, what is the probability tha
write disadvantage of students life​
what does it mean posture????
Why was the Constitutional Convention of 1787 called for?
PLEASE HELP MEI don't know how to solve this​
Use the drop-down menus to identify the personal characteristic that fits each description. Gregory wants to save up enough money to buy a house: Kimberly cares
what is the aswer ??????​
What is displacement?
What is the value of x in the triangle below? ModuleTwoPostAs... a >> Q 3x T V 8x - 30 R 15 45 6 18