jaecol391ox0nr4 jaecol391ox0nr4
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

A local frozen yogurt shop sell its yogurt and topping for $0.45 per ounce. If Felix bought 8.4 ounces, how much did it cost?

Respuesta :

plopideplep plopideplep
  • 12-02-2021
8.4 ounces costs $3.78
Answer Link
994821453 994821453
  • 12-02-2021

Answer:

It costs $25.65

(Im not sure if this is right but i tried)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how did the louisiana purchase and the war of 1812 affect the nation
Maria has party supplies for a maximum of 12 people . how do u write it has an inequality
a plate has a diameter of 14 inches . what is the approximate circumference of the plate?a) 21.98 inb) 43.96 inc) 87.92 ind) 153.86 in
The author waits to have Willoughby explain himself to Elinor in order to
If someone is bewildered,he is a) angry b) confident c) confused d) happy
Each of the square faces of a cube has an area of 25 square inches. What is the volume of the cube?
What was William Penn’s “Holy Experiment”?
what effect did the sale of the empress of china's cargo have on other merchants
Which word best describes the climate in Cuba
5.Solve the system using substitution. y-2x=3 3x-2y=5 A.(-1/2,2) B.(2,7) C.(-8,-13) D.(-11,-19)