chaitea2007
chaitea2007 chaitea2007
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

The price of grapes is $2.19 per pound. The price of bananas is $0.59 per pound. Write an expression for the total cost of (g) grapes and (b) bananas.

Respuesta :

sharonyang99999
sharonyang99999 sharonyang99999
  • 12-02-2021

Answer:

2.19g+0.59b

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In 2008, the population of 10-to 14-years-old in the United States was 20,484,163. Write this number in expanded form
The merge process involves which two types of files? a. Mail merge template and mailings b. Primary and secondary c. Text and merge fields d. Main document
Which of the following was an effect of the Marshall Plan that led to a more unified Western Europe? a. European industries struggled. b. Trade expanded betwe
Expression in eponential form 7x7x7
What sacred writings describe the early history of the Hebrews?
Why do scientist try to repeat other scientists experiments
Is 18 a divisor of 6? why?
The total of 36 78 198 475 and 620
Principles and the Preamble.Topic sentences draw readers’ attention to the main purpose of a piece of writing. It sends the same message as a thesis or claim. W
Is 18 a divisor of 6? why?