Bakery shop offers a special price on the pastries on Monday and Sunday each donut cost the same and each cookie cost of saying the price of donuts and cupcakes is different on Monday the bakery sold 52 donuts in 22 cupcakes for a total of $138.50 what is the cost of each cupcake

Respuesta :

You have to estimate so it’s about 6 dollars for each cupcake (thank me later