mikamargareth
mikamargareth mikamargareth
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Last season the store had 10 bags of apples for $12.50. What would be the cost of 7 bags at this same rate?

Respuesta :

infiniteglitter09
infiniteglitter09 infiniteglitter09
  • 11-02-2021
8.75$ you would divide 12.50 by 10 and get 1.25 and then multiply that by 7 which would equal 8.75$
Answer Link
twings669 twings669
  • 11-02-2021

Answer: $8.75

Step-by-step explanation: 10/12.50=1.25*7=8.75

Answer Link

Otras preguntas

How does the paradise flycatcher protect its young from predators? a) It wraps its wings around its chicks. b) It puffs out its feathers to look bigger. c) It
Lisa’s pet shop has 2 fish tanks. Tank A contains smaller fish who are fed 1 gram of food per day. Tank B contains larger fish who are fed 2 grams a day. If tan
f Thomas Sheridan and George Campbell had a debate, Sheridan would likely argue the importance of facial expressions, gestures, and posture during public speaki
6x2+5 + 4x2 -2 y2+4 y2+4
Four bracelets and 6 necklaces cost $66. Six bracelets and three necklaces cost $45. How much does it cost for five bracelets and five necklaces? .........Show
NEED HELP ASAP PLEASE WITH #9!!
The reciprocal of 0 is
Symptoms of depression include A. feelings of guilt. B. lack of energy. C. trouble concentrating. D. all of the above.
The volume of a single rhodium atom is 1.01×10-23 cm3. What is the volume of a rhodium atom in microliters?
PLEASE HELP!!!!! Choose only the CORRECT statements that describe the Spanish- American War and the resulting debate over American Imperialism. 1. The United S