aperez27314 aperez27314
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leanna is making a craft and needs 12 yards of ribbon. If 2 yards of ribbon cost $1.25, how much will 12 yards cost?

Respuesta :

Sindytorres467 Sindytorres467
  • 11-02-2021

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

2 yd= 1.25

we have 12 yd so 12/2= 6

6*1.25= 7.50

Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP NOW PLEASE
QUICK HELP! Add. 204.2 + 68.37
Which season is taking place in the Southern Hemisphere in Position 1?
Factor the expression using the GCF 6r-30
What finally led to the end of slavery in the United States? A. Slave rebellions B. The U.S. Constitution C. Manifest Destiny D. The Civil War SUBMIT
Absolutely, perfectionists sometimes avoid challenges for fear of failing. A girl once told me, 'I don't want to try out for the musical because people might fi
Why are crime control ideas based on false assumptions about how the criminal justice system works. ????
please help me with this for brainliest
Insulin is a o nucleotide O protein © pigment amino acid​
2. When did Broadway originate? late-1900s mid-1800s O mid-1700s