tmarii
tmarii tmarii
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jerilyn picked 40 apples in 5 minutes. What is the unit rate?

Respuesta :

Mibo
Mibo Mibo
  • 11-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Total apples = 40

Time = 5 min

Unit rate = 40 ÷ 5 = 8 apples per min

Answer Link
klswan0606
klswan0606 klswan0606
  • 11-02-2021

Answer:

You can conclude that the per apple price unit rate is $0.60/1.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which is the same as 3 feet? A. 10 inches O B. 12 inches O c. 1 foot O D. 2 feet O E. 1 yard
Which player position is most responsible to give support to the goalkeeper in keeping ball as dar away from the team goal as possible ? (Soccer) A. Forward B.
In Common Sense, Paine argues that Americans have plenty of raw materials and other resources and could quickly build an American navy to challenge the Royal Na
what is the unit price?
A chemical reaction that has the formula of AB---->A+B Is best Classified as a _______Reaction.​
A recent survey reveals that of the 250 poodle owners interviewed, 78% of them regularly groom their dogs. If there are 30,000 registered poodle owners in the c
Plz help me will give crown
Hello I need help! IM GIVING BRAINLIEST, FIVE STARS AND THANKS to best answer :) Thanks for the people who answered my other questions. By the way you dont have
Help I will make u a brainlist!! The powers to be able to collect taxes, establish courts and regulate banks are known as? A. National Powers B. Shared Powers
Anyone need points???