jonesjacyah09 jonesjacyah09
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

An ice company charges $8.16 for 6 bags of ice . If you buy 8 bags of ice how much would it cost you ?

Respuesta :

E3IZ E3IZ
  • 11-02-2021

Answer:

$10.88

Step-by-step explanation:

1. Find the cost of each bag

8.16/6 = $1.36

2. Then muti the cost of each bad with the ammount you are buying

1.36(8) = $10.88

Answer Link
timothysovik timothysovik
  • 11-02-2021
$10.88

Explanation:

If you just set up a proportion it can be found very easily.

8.16/6=x/8

Simply multiply the denominators to their opposite numerators.

65.28=6x

Then just divide 6 over to the other side

10.88
Answer Link

Otras preguntas

a school district orderd 367 boxes of pencils. Each box contains 100 pencils. If the pencils are to be shared evenly amongst 10 classrooms, how many pencils wil
The temperature in a town is 36.6 during the day and 12.6 at night. What is the temperature change from day to night?
What major conflict is the beginning of central character?
express answer as a mixed number (whole number and fraction) 25x+157=35-2x
to prepare 100ml of a2% saline solution you need to add how many grams of salt into how many ml of distilled water
Which statement is true
What is the best thing to gain veins on both arms? 25 points!!!
What’s the compound name Mg2CL
Write a problem based on the given information. p = price of jeans 0.2p = discount p ­ 0.2p = 31.20
helpp!!! i'm having alot of trouble with this